تورهای پیشنهادی امروز ( یکشنبه 28 دی 1399 )

  • جزیره هرمز؛ سرزمین خاک های رنگی

جزیره هرمز؛ سرزمین خاک های رنگی

جزیره هرمز به فاصله ۳۰ دقیقه با قایق، به‌دوراز هیاهوی مرکز استان هرمزگان قرار دارد. جزیره هرمز در استان هرمزگان و در دهانه تنگه هرمز قرار دارد و در اصل يک گنبد نمکی است.

 

جزیره هرمز با مساحت ۴۲ کیلومتر مربع در هشت کیلومتری بندرعباس واقع شده است. وجود کانی‌ها و سنگ‌های زيبا، لقب موزه زمین‌شناسی و بهشت زمین‌شناسان را به اين جزيره بخشیده است. وقتی به نزدیکی نوار ساحلی برسید و ناخدا موتور قایق را خاموش‌کند سکوتی اسرارآمیز حکم‌فرما می‌شود.

تنها سکونت‌گاه این جزیره روستای کوچک هرمز است که به‌صورت بدوی در میان درختان نخل قرارگرفته است. این روستا دارای مسجدی با سنگ‌های زرد رنگ و کوچه‌های خاکی پرپیچ‌وخمی است که به‌ندرت شلوغ می‌شوند. ویرانه‌های قلعه شگفت‌انگیز پرتغالی‌ها نیز در کناره شمالی جزیره قرار گرفته و بقیه ۴۲ کیلومتر مربع از مساحت این جزیره خالی از سکنه است. وجود تور جزیره هرمز بهترین گزینه برای دیدن بافت تاریخی و ساحلی این جزیره است که برای اجتناب از گرمازدگی صبح زود مناسب‌ترین زمان برای شروع این تور است.

تاریخچه

جمعیت تقریبی ۷۰۰۰ نفر تا قرن ۱۴ میلادی این جزیره لارون نام داشت و هرمز، نام یک شهر تجاری مهم در کنار رودخانه میناب بود. با حمله خونین مغول‌ها، پانزدهمین امیر هرمز برای حفظ جانش مجبور به ترک این شهر شد. وی با بسیاری از مردمی که از این شهر آواره شده بودند ابتدا به جزیره کیش و سپس به لارون نقل‌مکان کرد. با توجه به موقعیت استراتژیک این جزیره، هرمز جدید خیلی زود به مرکز بازرگانی مهمی تبدیل شد که پذیرای مهاجران زیادی از هرمزگان و مناطق دورتری چون هند و آفریقا بود. بازدیدکنندگان از هرمز، آن را غنی، شلوغ و مجلل توصیف می‌کردند. پس‌ از آن این جزیره به اشغال پرتغالی‌ها درآمد.

هرمز

سرانجام پرتغالی‌ها در اوایل قرن ۱۷ میلادی توسط شاه‌عباس صفوی بیرون رانده شدند و شاه‌عباس مرکز تجارت را به بندر گمبرون منتقل کرد که پس ازآن نام بندرعباس را از این پادشاه به ارث برد. هرمز که مرکزیت تجارت از آن سلب شده بود طی قرن‌های متمادی راه افول و زوال خود را سپری کرد.

دیدنی های هرمز

قلعه پرتغالی‌ها

در ۷۵۰ متری بندرگاه جزیره هرمز قلعه مشهور پرتغالی‌ها قرار گرفته است. این قلعه شاید عظیم‌ترین دژ استعماری باشد که در تاریخ سرزمین پارس بنا شده است. با وجود قرن‌ها سهل‌انگاری در نگهداری از این قلعه که باعث شده بخشی از دیواره‌های آن به دریا فرو ریزد، هنوز هم دیواره‌های ضخیم، توپ‌های زنگ‌زده و عظمت بنا، زیبایی خاص این قلعه را حفظ کرده‌اند.

از بندر که در کناره خط ساحلی قدم بردارید به دیواره‌های قلعه می‌رسید، اگر در جهت خلاف عقربه‌های ساعت دیواره‌های قلعه را دور بزنید به دو توپ جنگی زنگ‌زده و آستانه ورودی با قوس کم برمی‌خورید که درست روی دماغه جزیره قرار گرفته است.

از آستانه سرپوشیده قلعه که عبور کنید به یک حیاط پهناور روبه‌دریا می‌رسید. درست مانند اینکه به یکی از اسلحه‌سازی‌های عهد باستان وارد شده‌اید. در میانه حیاط کلیسای زیرزمینی با سقف باشکوه قوسی شکل قرارگرفته است. پیش‌از اینکه مسیر نشانه‌گذاری شده با سنگ‌ها را دنبال کنید تا به باروها برسید می‌توانید از طبقه همکف برج نگهبانی دیدن کنید.

پس از ورود پرتغالی‌ها به جزیره‌ی هرمز، ابتدا آن‌ها اقدام به ساخت یک کلیسا کردند. سقف این کلیسا را با سنگ‌های مرجانی زیبایی که در جزیره یافتند، تزئین کردند. سقف زیبا و حیرت‌انگیز این بنا نشان‌دهنده‌ی هنر و ذوق معماران پرتغالی است. جالب‌تر از سقف این کلیسا، ستون‌های آن است که با الهام گرفتن از سبک معماری منطقه به‌صورت درخت‌های نخل و به سه رنگ سبز و سفید و قرمز (تنها رنگ‌های مرجان موجود در سراسر جزیره) ساخته شده است.

دوران حکمرانی پرتغالی‌ها بر جزیره در سال ۱۵۰۷میلادی، دریاسالار و بنیان‌گذار زیرک امپراتوری پرتغال، آلفوسو دی آلبرکرک (که با آلفنوسو کبیر مشهور است) برای افزایش نفوذ امپراتوری‌اش در حوزه آسیا، جزیره هرمز را محاصره و سپس اشغال کرد. وی در همان سال دستور ساخت قلعه‌ای را داد که در سال ۱۵۱۵ ساخت آن تکمیل شد. با اشغال هرمز و ساخت قلعه‌ای مستحکم در آن، پرتغال به‌سرعت به قدرت اصلی حاکم بر خلیج‌فارس تبدیل شد. تقریباً تمام تجارت هند، شرق دور و عمان با بنادر خلیج‌فارس از طریق جزیره هرمز قابل‌کنترل بود و برای یک قرن تمام همه‌چیز زیر سلطه پرتغالی‌ها قرار داشت. اما این یکه‌تازی پرتغالی‌ها به‌مرور موجب خشم ایران و سایر قدرت‌های نوظهور شده بود.

در سال ۱۵۵۰ میلادی نیروی دریایی عثمانی یک ماه این جزیره هرمز را محاصره کرد اما سرانجام موفق به اشغال این جزیره نشد. سال ۱۶۰۰ میلادی شاه‌عباس صفوی امتیاز تجارت بندر جاسک را به شرکت بریتانیایی هند شرقی واگذار کرد و بدین ترتیب انحصار تجارت پرتغالی‌ها شکسته شد. در سال ۱۶۲۲ شاه‌عباس که هیچ نیروی دریایی در اختیار نداشت در اقدامی زیرکانه تجارت ابریشم را برای انگلیسی‌ها منع کرد تا آن‌ها را مجبور کند نیروی دریایی‌شان را برای آزادسازی جزیره هرمز به کمک ارتش ایران بفرستند. پرتغالی‌ها دفاع سختی از جزیره کردند اما سرانجام شکست‌خورده و وادار به ترک این جزیره شدند.

با بارش اولین باران پس از ساخت قلعه، ساکنان آن متوجه چکه کردن سقف و نفوذ آب از سقف مرجانی به داخل شدند. به همین ترتیب این کلیسا را به آب‌انبار تغییر کاربردی دادند و با الهام گیری از همین اتفاق، آب‌انبار دیگری ساختند.

کمی جلوتر، آب‌انبار عظیم با دریچه‌ای معلق در آب دریا قرارگرفته که برای تأمین آب قلعه از آن استفاده می‌شده است. علاوه بر کلیسا و آب‌انبار، داخل قلعه اتاق‌های متعدد، انبار، زندان و سیاه‌چاله‌هایی قرار دارد که بسیار با سلیقه با خمره‌های یافت شده در این قلعه و تورهای ماهیگیری و دیگر وسایل ماهیگیری و بندر تزئین شده‌اند.

دیواره‌های فروریخته این قلعه‌این فرصت را در اختیارتان قرار می‌دهد که مناظر زیبای روستا و کوه‌های احاطه‌شده با دریای جزیره را از منظر قلعه ببینید. سکوت عجیب این قلعه بهترین مکان برای غرق شدن در تاریخ چند صدساله جزیره را فراهم می‌کند.

نرخ ورودی مصوب برای این قلعه دو هزار تومان است، اگرچه معمولا این مکان بدون نگهبان است، بااین‌حال یافتن راهنمایی که کلید برج‌ها و آب‌انبار قلعه را در اختیار داشته باشد بسیار ارزشمند است.

روستای هرمز

روستای کوچک هرمز از این‌جهت که هیچ کاری جز پرسه زدن در کوچه‌های پر پیج خم آن نمی‌توان انجام داد جالب‌توجه است. در شمالی‌ترین نقطه روستا مسجد کوچک جامعه‌ی امام شافعی قرار دارد. شما در این روستا می‌توانید اقامتگاه‌های بوم‌گردی و یک هتل پیدا کرده و در آن‌ها اقامت کنید. خوشبختانه در سال‌های اخیر، گردشگری در این جزیره رشد روزافزونی داشته و یکی از نتایج مثبت آن، رشد اقامتگاه‌های گردشگری متعدد بوده است؛ به‌خصوص که قیمت این اقامتگاه‌ها معمولا زیاد نیست.

جالب است بدانید در این جزیره تنها یک رستوران ساندویچی وجود دارد و در جزیره‌ی هرمز، تعدادی غذاخوری و کافه وجود دارد و با اینکه تعدادشان زیاد نیست، اما جای نگرانی وجود ندارد؛ غذاهای جنوبی با عشق پخته و سرو می‌کنند و نقطه‌ی مشترک همه آن‌ها، میزبانی گرم، غذای دریایی خوشمزه و چیدمان سنتی و دلنشین است.

گزینه‌ی دیگر استفاده از غذاهای خانگی است. بدین ترتیب با کسانی که این خدمات را ارائه می‌دهند تماس بگیرید، غذای‌تان را سفارش دهید و صبر کنید آماده شود و سپس به منزل بومیان رفته و غذای‌تان را میل کنید. چند مغازه خوار و بارفروشی کوچک هم در مسیر بندر تا قلعه قرار گرفته که آب‌معدنی، نوشیدنی ، بیسکویت و بستنی می‌فروشند.

 خاک رنگی

جزیره هرمز

در مسیر دریایی قشم به جزیره هرمز کوه‌های رنگی‌ به چشم می‌خورد که در میان آن‌ها، کوه قرمز رنگی با خاک خوراکی به نام «گِلک» وجود دارد و مردم بومی از خاک سرخ آن به‌عنوان ادویه در طبخ ماهی و نان و تهیه ترشی، مربا و سُس استفاده می‌کنند. 

نکته مهم در رابطه با خاک سرخ هرمز این است که در صورت فرآوری، در صنایع مختلف کاربرد دارد. خاک سرخ خوراکی یا گل اخرا فقط در جریزه هرمز یافت می‌شود و از همین رو، این ماده معدنی استراتژیک در معرض خطر قرار دارد؛ به‌طوری که طبق اخبارها و گزارش‌ها، صادرات و قاچاق آن طی چند سال گذشته، علاقه‌مندان به محیط‌زیست را نگران کرده است. در حالی که، تولید یک سانتی‌متر خاک حدود ۸۰۰ سال طول می‌کشد.

این خاک علاوه بر مصرف غذایی و لوازم آرایشی، در صنایع رنگ‌سازی، کاشی، سرامیک، موزاییک، سفال، لعاب‌سازی، تولید پودرهای میکرونیزه صنعتی، نوارهای کاست، ضدزنگ و... نیز کاربرد دارد. در حال حاضر، خام‌فروشی خاک هرمز، موجب اعتراض عده زیادی شده است و این نگرانی جدی وجود دارد که با برداشت بی‌رویه از خاک هرمز، تا چند سال آینده اثری از خاک این جزیره فوق‌العاده زیبا باقی نماند.

فقط قاچاق خاک، مشکل جزیره هرمز نیست. حدود ۱۰ سالی است که بر اساس سنتی غلط، با خاک‌های سرخ آن، فرشی خاکی در سواحل هرمز پهن می‌شود که پیامدها و خسارت‌های جبران‌نشدنی در پی دارد. در واقع، از دهه ۸۰ تاکنون با طرح انواع فرش خاکی و سنگی، متاسفانه مهم‌ترین بخش اکوسیستم یعنی خاک‌ها و کانی‌های ارزشمند طبیعت هرمز، در حال نابودی است.

علاوه بر این، فرش خاکی تنها در برهه‌ای بسیار کوتاه و در مدت حدود دو هفته قابل‌رویت است و پس از آن بر اثر مجاورت در محیط آزاد، رنگ و شکل ابتدایی خود را از دست می‌دهد. ضمن اینکه یک یا دو بار نیز پس از پهن کردن فرش، بارش باران تمام این اثر را از بین برد.

در تمام نقاط جزیره هرمز نیز برخی از مردم بومی با مشاهده استقبال گردشگران، اقدام به جمع‌آوری طیف‌های مختلف خاک و فروش آن‌ها می‌کنند که عملی بسیار اشتباه است. این موضوع به همین‌ جا ختم نمی‌شود و گردشگران نیز بدون هیچ ممنوعیتی می‌توانند هر مقدار از این خاک را با خود ببرند که ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به این میراث هرمز است.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که خاک هرمز دارای فلزات سنگین مثل جیوه، سرب، آهن و غیره است؛ عناصری که به‌عنوان عامل سرطان‌زا محسوب می‌شوند. از طرفی فرسایش این خاک و ورود به دریا موجب به خطر افتادن اکوسیستم دریا و آلوده شدن آبزیان و به‌خصوص ماهی‌هایی می‌شود که خوراک اصلی مردم جنوب است و به این ترتیب فلزات سنگین وارد بدن انسان می‌‌شود.

خاک رنگی هرمز

این کوه با ارتفاعی حدود  ۲۰۰ متر در جنوب جزیره هرمز قرار گرفته و از خاک آن در صنایع سرامیک سازی و رنگسازی نیز استفاده می‌شود.

کوه رنگی هرمزگان

تنها راه رسیدن به جزیره هرمز سفر با قایق موتوری ( با هزینه ۱۰،۰۰۰ تومان و مدت‌زمان ۳۰ دقیقه) از اسکله بندرعباس است. جز در طول فصل زمستان، هرمز گرمای طاقت‌فرسایی دارد و به‌ندرت می‌توانید در آن سایه پیدا کنید.

بنابراین هرچه می‌توانید سفرتان را نزدیک به طلوع آفتاب شروع کنید. قایق‌ها به‌محض پر شدن و بیشتر صبح‌ها تقریباً هر ۱۵ دقیقه یک‌بار به‌سمت جزیره حرکت می‌کنند. آخرین قایقی که از جزیره به بندرعباس باز می‌گردد ساعت ۴ عصر است بااین‌حال اطلاعات دقیق حرکت قایق‌ها را پیش از سفر به جزیره از اسکله جویا شوید. اگر علاقه دارید سایر مناطق جزیره را هم ببینید می‌توانید از یکی از محلی‌ها درخواست کنید شما را با موتورسیکلت به مناطق مختلف جزیره ببرد یا اینکه با قایق دورتادور جزیره را ببینید. اگر راه دوم را انتخاب کردید مراقب جزر و مد دریا باشید، پیش از سفر به پلیس اطلاع دهید و به‌اندازه یک شبانه‌روز و کمی بیشتر آب و غذا به‌همراه داشته باشید.

ساحل هرمزگان

 

مسافرین محترم جهت رزرو پرواز،هتل و همچنین تور کیش با شماره های زیر در تماس باشید

 

سارنگ پرواز ایرانیان مجری مستقیم تور کیش

 

02186013631
09199116560 - 09124788614 خط ویژه

 


مارا در اینستاگرام دنبال کنیدWink

 

 

 


 

 

 

sarangparvaz@

 

 

 

kish_azizi@


&

sarangparvaz@

 

 

مطـالـــــب مـــفـــیــــد
سارنگ پرواز ایرانیان

با مجوز رسمی 23012201396002378

زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

سال هاست در زمینه برگزاری تور کیش فعالیت دارد، و همیشه در تلاش بوده است که با ارائه بهترین خدمات رضایت مشتریان خود را جلب نماید. چراکه میدانیم هزینه جذب مشتری جدید بسیار بیشتر از نگهداری مشتریان سابقمان می باشد.

و در این راستا همیشه

نکات زیر را در نظر داریم :

  • با خوشحالی پاسخگوی تمامی سوالات شما هستیم.
  • کاملا شرایط شما را شنیده و متناسب با آن آپشن های خوب را معرفی خواهیم کرد.
  • با توجه به فرصت های موجود بازار قیمت های آفری را نیز به شما پیشنهاد خواهیم داد.
  • سعی مان بر این است که به موقع پاسخگوی مشتریانمان باشیم.
  • قرارداد استاندارد به مشتریان ارائه داده و ملزم به رعایت و ارائه کامل آن می باشیم.
  • 021 86 01 36 31

مهسا
سلام خسته نباشید.میخواستم بدونم هنگام عاشورا وتاسوعا شبهای تفریحی کیش همچنان پابرجاست ؟؟؟

مدیریت سایت

سلام به شما. خیر دوست عزیز. در تمامی مراسم سوگواری ار جمله ایام محرم و صفر مراکز تفریحی بسته هستند.

حامی
آیا نرخ تورها ثابت هست ؟ و اینکه چرا در اکثر سایت ها قیمت قطعی تور ذکر نمی شود؟

مدیریت سایت

با سلام خدمت شما دلیل نذاشتن هزینه در سایت این است که نرخ ها ثابت نیستند و هر روز تغییر نرخ داریم. به این دلیل برای رزرو باید با دفتر هماهنگ کنید.
کریمی
برای کاهش هزینه های سفر به کیش، تور کیش بهتر است یا یا سفر به صورت شخصی؟

مدیریت سایت

سلام جناب کریمی

معمولا اگر به صورت تور سفر کنید برای شما به صرفه تر هست و دلیل ارزانتر بودن تور نسبت به سفر شخصی هم موارد زیر است

  1. بیشتر هتل ها گارانتی اژانسی ها است و شما اگه به صورت جداگانه از هتل اقامت بگیرید، باید با نرخ برد هتل پرداختی انجام بدهید و اقامت بگیرید.
  2. بلیط هواپیما هم به همین صورت است و آژانسی ها صندلی هواپیما را چارتر می کنند.

بنابراین قیمت تمام شده تور کیش که شامل بلیط هواپیما و اقامت هتل هست، بسیار ارزانتر از قیمتی است که شخص بصورت جداگانه برای خرید بلیط و رزرو هتل هزینه می کندLaughing.

لیلا
شب یلدا کیش مراسم ویژه داره؟

مدیریت سایت

سلام دوست عزیز

بله، جشن هایی به صورت عمومی برگزار می شود که میتوانید در آن ها شرکت کنید. ممکن است برخی هتل ها و مراکز تفریحی هم جشن هایی برگزار کنند. اگر دوست دارید در جشن ها شرکت کنید، می تونید قبل از رفتن هنگام انتخاب هتل بپرسید که در چه هتلی جشن برگزار می شود Laughing.

مطـالـــــب مـــفـــیــــد